Akaryakıt için korkutan açıklama Morgan Stanley’den geldi

Morgan Stanley, OPEC+ taahhüdündeki sıkı arz ile talep dengelerini ve rafinerilerine yapılan son insansız hava aracı saldırılarının ardından Rusya’nın petrol üretimindeki kesintileri gerekçe göstererek, Brent petrol fiyatı tahminlerini 2024’ün üçüncü çeyreği için varil başına 10 dolar artırarak 90 dolara çıkardı.

Morgan Stanley, OPEC ve Rusya için arz tahminini 2’inci ve 3’üncü çeyrek için günlük 0,2-0,3 milyon varil düşürdü, çünkü ikinci çeyrekte mütevazı bir açık öngördü ve üçüncü çeyrekte daha büyük bir açık olacağını öngördü.

Morgan Stanley ayrıca ilk çeyrek Brent fiyatı görünümünü varil başına 82,5 dolardan 85 dolara, ikinci çeyrek tahminini 82,5 dolardan 87,5 dolara yükseltti ve dördüncü çeyrek için fiyatları önceki 80 dolardan 85 dolara çıkardı.

Petrolün gösterge Brent’i Pazartesi günü varil başına 86 doların hemen altında seyrediyordu. Ukrayna’nın yılın başından bu yana Rusya’nın petrol altyapısına yönelik saldırılarını artırması ve Rusya’nın ordusunu felce uğratmak amacıyla çok sayıda büyük petrol rafinerisini vurmasıyla fiyatlar desteklendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x