Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin açıkladı: Yeni müfredatta integral neden yok?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni müfredata gelen tepkilere ilişkin açıklamalarda bulundu, integralin neden olmadığıyla ilgili dünya örneklerinin incelendiğini belirterek, “Dolayısıyla integral konusunun lisans eğitiminde işlenmesinin daha doğru olacağı gerektiği değerlendirildi” dedi.

Millî Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine okutulacak zorunlu derslere ait yeni müfredat, “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” ismiyle askıya çıkarıldı. Kamuoyuyla paylaşılan müfredat taslağına eğitimciler, iş adamları ve sivil toplum örgütlerinden tepki geldi. İntegralin müfredattan çıkarılması ise en çok eleştirilen kararlardan biri oldu. İSOV-Dinçkök Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim editörlerinin sorularını yanıtlayan Bakan Tekin, söz konusu eleştirilere yanıt verdi. 

TIKLAYIN – Eğitimde müfredat tartışması; “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli”ne itirazlar yükseliyor

Milliyet’ten Ozan Ömer Karadüker’in aktardığına göre, Bakan Tekin’in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Müfredata katkı sunmak isteyen herkesi bekliyoruz dedik. Yapabileceğimiz en demokratik yöntemle yapmaya çalıştık. Sürecin şeffaf sürmesinden yanayım. Diyaloğa açığız.

“Eski müfredatta toplama bir konu, çarpma, çıkarma bölme birer konu. Bunlar birleştirildi. Toplama-çıkarma bir konu yapıldı, seyreltme ve sadeleştirme bu tarzda da oldu.

“Dünya örnekleri incelendi, örneğin Kanada Ontario eyaletinde integral kaldırılmış ve bugün baktığımızda Ontario eyaleti PISA’da 7. sırada yer almaktadır. Dolayısıyla integral konusunun lisans eğitiminde işlenmesinin daha doğru olacağı gerektiği değerlendirildi.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x